"Szczęścia człowieka zaczyna się wtedy, gdy zapominając o sobie, zacznie żyć dla bliźnich."

niedziela, 3 marca 2013

Odpady, na których zarobiono miliony

Na odpadach można zarobić miliony, to nie żart  . Zalewie kilkanaście lat temu sporo produktów uważanych dziś za przysmaki były bezużyteczne i budziły wstręt . 
Oto lista kilku takich produktów : 


Kurze nóżki

 Jeszcze 20 lat temu kurze nóżki były nie tylko nieprzydatne – farmerzy musieli wręcz płacić za to, żeby się ich pozbyć. Jeżeli już je wykorzystywano, zazwyczaj trafiały do psiej karmy. W chwili obecnej Stany Zjednoczone eksportują co roku około 300 ton tych odpadów, uzyskując przychód rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów rocznie. To, co w Stanach uważane jest za odpad, w Chinach traktowane jest jako wielki przysmak. 

Krowie jelita


W 1875 roku  po raz pierwszy użyto krowich jelit w konstrukcji rakiety do tenisa. Krowie jelito cienkie o długości około 35 m tnie się na 3 równie części, które są następnie poddawane działaniu różnego rodzaju chemikaliów, które mają za zadanie ich konserwację. Aby stworzyć naciąg do jednej rakiety, potrzeba jelit z aż czterech krów. 


Koński mocz

 

 Koński mocz ma okropny zapach i nie wydaje się, żeby mógł być do czegokolwiek przydatny. To błąd. W roku 1942 FDA zatwierdziła Premarin – lek stosowany w terapii hormonalnej, który wytwarza się z moczu ciężarnych klacz. Lek redukuje uderzenia gorąca u kobiet przechodzących menopauzę. Szacuje się, że firmy farmaceutyczne do tej pory zarobiły na produkcji tego środka około 2 miliardy dolarów.


 Łodygi kukurydzy



 Dawniej, gdy rolnicy kończyli zbiory kukurydzy, pozostawali z długimi łodygami, które do niczego się nie przydawały. Pod koniec XX w. rolnicy zaczęli wykorzystywać te odpady do pozyskiwania skrobi. Skrobia wykorzystywana jest do wytwarzania w pełni biodegradowalnych opakowań.  Wytwarzanie opakowań z odpadów jest bardzo opłacalne. Pojedyncze przedsiębiorstwa zarabiają na tym interesie kilka milionów dolarów rocznie. 

 Krowie kopyta

  Krowie kopyta są jednym z odpadów uboju. W połowie XX w. udowodniono, że jeden z głównych składników kopyt – keratyna – może być dodawany do gaśnic stosowanych do gaszenia paliwa lotniczego.  Od tej pory kopyta stały się bardzo cenne. Dodatkowo, niektóre kompanie kosmetyczne skopują kopyta i wykorzystują do produkcji szamponów keratynowych.



Jądra


Danie przygotowywane ze smażonych na głębokim tłuszczu jąder bizona, dzika lub byka. Mimo nie najlepszych skojarzeń, ta potrawa cieszy się uznaniem w tych regionach Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie wciąż wędrują stada bizonów. 


źródło:ciekawe.onet.pl