"Szczęścia człowieka zaczyna się wtedy, gdy zapominając o sobie, zacznie żyć dla bliźnich."

niedziela, 27 maja 2012

Afirmacje, czyli moc pozytywnego myślenia

„Niczemu nie musisz się dać pokonać. Możesz osiągnąć spokój umysłu, lepsze zdrowie i nieustający napływ energii; krótko mówiąc, twoje życie może być pełne radości i satysfakcji. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, widziałem bowiem, jak rzesze ludzi uczyły się stosować i stosowały system prostych reguł postępowania, który wniósł w ich życie wspomniane wyżej korzyści. Te zapewnienia, jakkolwiek mogą się wydać dziwaczne i nazbyt śmiałe, oparte są na prawdziwych obserwacjach ludzkiego doświadczenia” – twierdzi Norman Vincent Peale, autor poradnika o mocy pozytywnego myślenia.


Jak zastrzyk z morfiny
To, w jaki sposób myślimy, ma wpływ na większość dziedzin naszego życia. Pod tym względem badania mówią same za siebie. Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Wake Forest, którzy doszli do wniosku, że pozytywne myślenie może przynieść efekty porównywalne do działania… zastrzyku z morfiny, która redukuje ból oraz zmniejsza aktywność tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie informacji o bólu. Na podstawie swoich badań dowiedli, że jeśli człowiek spodziewa się mniejszego bólu, faktycznie będzie odczuwał mniejszy ból. Szef grupy badawczej dr Robert Coghill i jego zespół wzięli pod lupę 10 ochotników, którzy mieli przyczepione do nóg stymulatory ciepła. Ich mózgi zbadano rezonansem magnetycznym. Zadaniem stymulatorów było wywołanie bólu, a rezonans magnetyczny w tym czasie badał aktywność mózgów ochotników.


Naukowo potwierdzone
W jaki sposób przeprowadzono test? Podczas badania, w kilku wypadkach, kiedy aplikowano ochotnikom silny ból, został on celowo błędnie zasygnalizowany jako ból umiarkowany, aby badani oczekiwali mniejszego bólu. W tych przypadkach wszyscy stwierdzili, że odczuwany przez nich ból faktycznie był mniejszy. Okazało się, że oczekiwania badanych zmniejszyły odczuwane przez nich dolegliwości o ponad 28 proc. – tak jak po zastrzyku morfiny. Odczucia opisywane przez badanych były potwierdzone przez badanie ich mózgów: aktywność części mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie informacji o bólu była wyraźnie mniejsza. Wyniki badań udowodniły, że fakt, jak myślimy, ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy – po części na tym opierają się założenia medycyny holistycznej.


Wznieść się ponad przeciwności
Moc pozytywnego myślenia wypływa z afirmacji, czyli rodzaju autosugestii. Są to krótkie zdania – stworzone świadomie tak, aby przekonać o czymś podświadomość. Okazuje się bowiem, że często powtarzana afirmacja skutecznie oddziałuje na nasz umysł i pozytywnie kształtuje rzeczywistość. „Możesz pozwolić przeciwnościom zapanować nad swoim umysłem do takiego stopnia, że staną się najważniejszą rzeczą, podstawowym czynnikiem twojego stylu myślenia. Jeśli jednak nauczysz się usuwać je z umysłu, nie zgadzając się być ich duchowym niewolnikiem i pozwalając, by prąd duchowej mocy przepływał przez twoje myśli, to możesz wznieść się ponad przeciwności, które w przeciwnym razie mogłyby cię pokonać” – podkreśla Norman Vincent Peale. Zadaniem afirmacji jest programowanie i nastawianie naszej podświadomości na korzystne dla nas zdarzenia.


Uda mi się!
Pozytywne myślenie jest nieocenione w wielu dziedzinach życia. Może pomóc ci w realizacji marzeń i celów – ale tylko pod warunkiem, że afirmacja jest dobrze sformułowana. Musi dotyczyć nas i mieć pozytywne znaczenie. Przykład afirmacji? „Uda mi się to zrobić”, „Jestem bezpieczna”. Afirmacji nie można tworzyć z przedrostkiem „nie”, na przykład: „nie przegram”. Co ważne, afirmacje należy wypowiadać w czasie teraźniejszym. Dlatego zamiast powiedzieć: „Za chwilę się uspokoję”, powiedz: „Jestem spokojna” – twoja podświadomość uzna to za sprawę pilną. Zdania powinny być proste, konkretne, jasne, a jednocześnie wyrażone możliwie jak najbardziej precyzyjnie. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać swoje imię. Przykład: „Ja, Anna, jestem kobietą sukcesu”. Afirmacje wypowiadaj za samego siebie. Najlepiej wymawiaj je na głos, choć możesz je również zapisać na kartce.


Walka z lękami
„Uwierz w siebie! Uwierz w swoje możliwości! Bez skromnej, lecz rozsądnej ufności we własne siły nie możesz odnieść sukcesu ani być szczęśliwy. Natomiast ze zdecydowaną wiarą w siebie może ci się to udać. Poczucie własnej niższości i niezdatności przeszkadza w spełnieniu twoich nadziei, zaś wiara w siebie prowadzi do samorealizacji i sukcesu. Takie nastawienie jest bardzo ważne” – przekonuje Norman Vincent Peale w swojej książce. Wiara we własne możliwości pomoże ci sprawić, że moc twojego pozytywnego myślenia będzie jeszcze silniejsza. Pamiętaj, że afirmacje są sposobem na walkę z lękami. Przykład? Jeśli boisz się o to, co przyniesie ci los, wypowiedz zdanie: „Moja przyszłość jest spokojna i bezpieczna”. Chodzi o to, aby negatywne myśli zastąpić pozytywnymi afirmacjami. Tylko tyle i aż tyle.



Magiczna siła
Powinieneś nauczyć się myśleć pozytywnie o wszystkim. Sławny psycholog William James, którego cytuje Norman Vincent Peale, powiedział: „Na początku niepewnego przedsięwzięcia nasza wiara jest jedyną (zrozum to, jedyną) rzeczą, która może nam zapewnić powodzenie”. Dlatego Peale przekonuje: nauczyć się wierzyć – to rzecz pierwszorzędnej wagi. „Jest to podstawowy czynnik powodzenia dowolnego przedsięwzięcia. Kiedy spodziewasz się najlepszego, wyzwalasz w swoim umyśle magiczną siłę, która na mocy prawa przyciągania sprowadza do ciebie to, co rzeczywiście najlepsze. Jeśli jednak spodziewasz się najgorszego, wyzwalasz w swoim umyśle odpychającą siłę, która odrzuca od ciebie pomyślność” – wyjaśnia specjalista.


Określ, poproś, uwierz
Afirmacje nie będą działały, jeśli sam w nie zwątpisz – to proste. Poza tym afirmacje, aby były skuteczne, powinny trafiać w konkretny problem, w sedno. Ważna jest również częstotliwość wypowiadania konkretnego zdania. Nie ma uniwersalnego czasu, który mówi, jak długo należy afirmować, ale im dłużej, tym lepiej. Dzięki afirmacjom możesz zmienić swój światopogląd, wyobrażenia, a nawet całe swoje życie. „Istnieje Najwyższa Moc, która może zrobić dla ciebie wszystko. Czerp z niej, a doświadczysz jej wielkiej pomocy. Dlaczego miałbyś ulec przeciwnościom, skoro możesz czerpać z Najwyższej Mocy? Określ swój problem. Poproś o konkretne rozwiązanie. Uwierz, że je otrzymujesz” – podpowiada Norman Vincent Peale.