"Szczęścia człowieka zaczyna się wtedy, gdy zapominając o sobie, zacznie żyć dla bliźnich."

sobota, 19 maja 2012

Ratujemy serce Afryki !

Dorzecze Kongo to po deszczowych lasach Amazonii największy obszar lasów tropikalnego na Ziemi. Na obszarze 2 milionów kilometrów kwadratowych żyje ponad 20 milionów ludzi i znajdują schronienie tysiące gatunków roślin i zwierząt. Ten unikalny obszar zamieszkuje 400 gatunków ssaków i 1000 gatunków ptaków.

W kongijskich lasach rośnie 10000 gatunków roślin, w tym 3000 gatunków endemicznych - takich, które nie występują nigdzie indziej na Ziemi. Lasy deszczowe Basenu Konga są domem dla połowy afrykańskich słoni i prawie wszystkich ssaków naczelnych takich jak goryle górskie i nizinne, szympansy i nasi najbliżsi krewniacy - bonobo.

Niestety już od lat w cieniu lasów deszczowych Konga rozgrywa się dramatyczna walka o przetrwanie zarówno zwierząt jak i ludzi. Ponad 39 000 kilometrów kwadratowych kongijskich lasów - obszar równy terytorium Holandii - jest co roku wycinane przez człowieka. Ponad milion ton "dzikiego mięsa" (tzw. „bushmeat”) m.in. goryli, szympansów czy antylop bongo, co roku wywożone jest na lokalne bazary oraz na talerze w Europie czy w Ameryce.
Kłusownik
Największe małpy świata - goryle nizinne, zabija się przede wszystkim dla mięsa. Ich części ciała wykorzystuje się też w tradycyjnej medycynie, albo przerabia na pamiątki dla turystów. Śmiertelnym zagrożeniem jest dla nich również rabunkowa wycinka lasów deszczowych w sercu Afryki.

Rozwój dróg w lasach tropikalnych oraz większa dostępność broni spowodowały, że kłusownicy łatwo docierają w głąb lasu i tam znajdują prosty i brutalny sposób zarabiania pieniędzy.