Sowy to tajemnicze ptaki, które stały się bohaterami wielu przysłów, legend i zabobonów. Jakie są na prawdę?
Duże sowy mają oczy wielkości ludzkich oczu. Jednak ich masa ciała jest oczywiście znacznie mniejsza, bo wynosi od 3 do 7 kg. U niektórych sów masa oczu stanowi nawet 5% masy ciała. Przenosząc te proporcje na człowieka, który waży 80 kg otrzymalibyśmy oczy o masie 2k g każde. Standardowo ludzkie oko waży około 7,5 grama. Mimo doskonale rozwiniętych oczu, który są nawet 2,5 raza wrażliwsze na światło niż oczy ludzkie, sowy nie mogą praktycznie poruszać swoimi oczami. Tak więc by się rozejrzeć, muszą poruszać całą swoją głową. Zakres ruchów głowy obejmuje około 270°.
Kontynuując temat sowich oczu, zwierzęta te posiadają oczy tunelowe. Oznacza to, że potrafią przybliżyć sobie obraz niczym człowiek lornetką. Wiąże się to jednak z zaniżeniem kąta widzenia, który bez przybliżenia wynosi 110 stopni, z czego jedynie 70 stopni znajduje się w zakresie widzenia stereoskopowego pozwalającego widzieć w 3 wymiarach. Dla porównania, człowiek widzi w zakresie około 180 stopni, z czego 140 stopni to widzenie stereoskopowe. Dodatkowo, sowy są dalekowzroczne, obiekty położone bardzo blisko identyfikują za pomocą piór czuciowych umieszczonych wokół dzioba. Jednak mimo bardzo dobrze rozwiniętego wzroku, większość sów bazuje głównie na swoim słuchu.
Wydawać by się mogło, że niektóre z tych zwierząt mają całkiem spore uszy, jednak są to jedynie kępki piór. Za przenoszenie dźwięków do ucha odpowiadają odpowiednie sztywne pióra znajdujące się wokół oczu i dzioba. Tego typu upierzenie nazywa się szlarą i służy ptakom (występuje także u niektórych przedstawicieli rzędu szponiastych) do skupiania dźwięków o wysokiej częstotliwości (odgłosy często wydawane przez gryzonie). Uszy są u sów nie tylko niesymetrycznie rozłożone, ale także sama ich budowa jest asymetryczna. Dzięki temu ptaki mogą zlokalizować położenie swojego pożywienia bazując tylko i wyłącznie na słuchu.
sowa bez upierzenia
Gromada sów bywa nazywana parlamentem (określenie to istnieje głównie w języku angielskim).
Sowy posiadają 3 powieki - jedna do mrugania, jedna do spania, jedna do zachowania czystości oka. Sowy jako jedyne z ptaków mrugają wykorzystując górną powiekę.
Płomykówka potrafi zjeść rocznie nawet 1000 myszy, przez co często jest zachęcana przez rolników do założenia sobie gniazda w okolicy.
Sowy większość resztek wydalają w postaci wypluwki. Są to wyplute, niestrawione części pokarmu.